26.11.2010
Napsal mi čtenář. "Nepište už proboha o tom zdražování elektřiny kvůli solárním elektrárnám. Mám na střeše domu pár solárních panelů a bojím se, že mi při dnešním šílenství někdo vymlátí okna."
O zdražení elektřiny kvůli solárnímu boomu se bohužel nepsat nedá, ale čtenář popsal současný problém – z dřívějšího miláčka publika, zelené energie, se stal otloukánek a vyvrhel. A dokonce takový, že jedna vcelku umírněná ekologická organizace zvažuje, že si název "ekologická" vyhodí z názvu, protože veřejnost s ní v posledních týdnech přestala komunikovat, a než stačí říct své argumenty, lidé už ji posílají někam.
Kladivo na solární panely dal do ruky lidem i premiér Petr Nečas. "Naskakování na různé módy s přívlastky eko, ekologický, se opakovaně ukazuje jako průšvihová věc. Doporučoval bych obrovskou obezřetnost vůči těmto environmentalistickým modlám, které se objeví a my po letech zjistíme, že za to zaplatíme jako daňoví poplatníci a spotřebitelé."
Současná situace prostě trochu připomíná šílenství, kdy ještě před pár lety dav lynčoval každého, kdo se vyslovil pro dnes oblíbenou jadernou energii. A pak si také vzpomeňme, jak se kdysi státními dotacemi podporovaly jako čistý zdroj na topení v domech elektrické přímotopy, jimž dnes jakožto nejdražší formě topení nikdo nemůže přijít na jméno. Pak se také dotovaly plynové přípojky, ale jen do doby, než se světové ceny plynu vydaly vzhůru a zvýšila se naše závislost na Rusku.
Dnešní lynčování zelené energie je prostě stejný nesmysl, jako je vše výše uvedené. Viníkem toho, že spotřebitelé a daňoví poplatníci mají platit kvůli solárnímu boomu závratné účty za elektřinu, nejsou, jak tvrdí Nečas, environmentalistické modly. Viníkem jsou neschopní tuzemští politici a úředníci.
Hledat jiné zdroje energie, než je uhlí, ropa a plyn, které docházejí, je správné – a je také správné je podporovat. To, co se klasicky zvrtlo v Česku, je míra a trvání podpory solárních elektráren. Máme snad nějaký problém s vodními, větrnými či bioplynovými elektrárnami? Ne. Má snad problém se solárními elektrárnami třeba Slovensko? Ne. Byli jsme prostě papežštější než papež a všem solárním zdrojům bez ohledu na jejich velikost jsme stanovili stejně vysokou výkupní cenu elektřiny. Je to ojedinělá úchylka v Evropě, která jinak rozlišuje, zda jde o malý, nebo velký zdroj s rozdílnou ekonomikou provozu.
Navíc tato jednotná cena je u nás vůbec nejvyšší v Evropě. Jsme také jedni z posledních, kdo přijali opatření, která by růst solárů zbrzdila.
Například Německo zakázalo připojení solárních zdrojů stojících na zemědělské půdě již v první polovině letošního roku, Slovensko omezilo roční nárůst kapacity elektráren. My tato omezení lepíme teď, ze strachu z naštvaných investorů je však odsouváme co nejdál do příštího roku a ještě se snažíme vymýšlet nějaké české parádičky, jak elektrárnám úředně zatopit. Ve výčtu blbostí by se dalo ještě pokračovat, ale závěr je stejný. Vinna není zelená energie, ale ti, kteří nejsou schopni nastavit pro ni reálné podmínky.
Prodloužení stop-stavu fotovoltaickým elektrárnám, posvěcení 26% solární daně, konec zelených bonusů pro ostrovní systémy a dotace pro elektrárny, které kromě biomasy spalují i uhlí. Nejen to přináší nový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, na který se snesla vlna kritiky. Co zelené zdroje čeká a nemine?... více informací
created by SYMPACT